27.2.2020 | Blog
Proč je v logu naší farmy právě bažant?
Možná by jako uspokojující odpověď na tuto otázku stačil fakt, že v místě, kde se naše farma nachází, existovala dříve odchovna bažantů mysliveckého sdružení. Příběh, který naši farmu pojí s bažanty, je ale ve skutečnosti daleko zajímavější. Je spojen s problémem, kterému čelí naše krajina vlivem úbytku remízků a jiných míst, které poskytují zvířatům úkryt. Ve volné přírodě tak některé druhy úplně mizí, např. koroptev polní, počty jiných se neustále snižují, jako právě bažanta.
Kromě naší snahy budovat v zemědělské krajině biopásy, věnuje se naše farma od roku 2014 řízenému odchovu bažantů (v některých letech i koroptví) takovým způsobem, aby ptáci mohli být vypuštěni do volné přírody a jejich populace vzrostla. Jak ale docílit toho, aby si odchovaný bažant v prostředí české krajiny v dospělosti uměl sám poradit?
Tento základní problém řeší metoda odchovu pomocí adoptivních rodičů. Adoptivní rodiče jsou v našem případě v posledních letech slepice a kohouti druhu Kočinka. Tento druh se vyznačuje klidnou povahou a příkladnou péčí o kuřátka. Kočinka nepozná, že se stará o kuřátka bažanta a učí je vše, co by je v divoké přírodě učila jejich vlastní máma. Pozorovat ji, je dost možná ještě lepší než dokumenty v televizi. Nejraději mám moment, když sedí celá naducaná a tváří se, že tam přece žádná kuřátka nejsou, asi aby je chránila, ale malí bažantíci jsou neposedové, jen co se po ránu trochu oteplí, hrnou se z měkoučkého peří ven, a vydávají se za dobrodružstvím, na záda slepice nebo i na druhou stranu voliérky.
Kočinka žije ve voliéře až s padesáti kuřátky na naší farmě až do doby, kdy kuřátka dosáhnou věku šesti týdnů. Voliéry jsou umístěny na travnaté louce, aby bylo dosáhnuto co nejpřirozenějšího prostředí. Vodu a krmivo zajišťujeme po tuto dobu my.
Po šesti týdnech je celá „rodinka“ přestěhována i s voliérou do volné přírody. Kromě změny prostředí probíhá ještě jedna zásadní změna, voliéra je otevřená a všichni její obyvatelé se mohou začít volně pohybovat mimo ni. Po nějakou dobu jim ještě slouží jako základna, ve které vždy najdou vodu a krmení (to zajišťují myslivci revírů, ve kterých jsou bažanti vypouštěni), následně se ale stanou na ní zcela nezávislí a díky přirozenému vývoji jsou schopni obstát ve volné přírodě bez další pomoci.
V roce 2019 bylo vypuštěno v revíru Šanov 210 bažantů a v revíru Březí 335 bažantů. Věříme, že se jedná o aktivitu, které má v dlouhodobém horizontu svůj efekt na populaci bažantů v těchto revírech, a proto v ní pokračujeme. Pro naši farmu je natolik důležitá, že se bažant stal i jejím symbolem. Moc se mi líbí.